1 View

Yılbaşı boşluğunu fırsat bilerek ailemin bir kısmının yaşadığı Londra’ya gittim bir kaç günlüğüne.
İnsan elinde olmadan kendi yaşadığı şehir ve ülke ile karşılaştırma yapıyor.

Artıları da var eksileri de ülkemin. Ama en büyük eksikliği eğitimdeki zavallı halimiz.

İnsanlarımız eğitimsiz.

İnsanlarımız düşünmeyi, yargılamayı ve değerlendirmeyi bilmiyorlar. ‘Normal ‘ olanın her zaman ‘Doğru’ olmadığını bilmiyorlar.

Zihinlerimiz eğitimsiz, ruhlarımız eğitimsiz ve bedenlerimiz eğitimsiz. Keşke herkes Aikido çalışsa. Anlayarak çalışsa Aikido’yu.

Ama ilkokul mezunlarının antrenör olduğu bir ülkede neyi kimden öğrenecekler.

Her alanda olduğu gibi Aikido’da da durumumuz çok parlak değil.

Aikido antrenmanı nasıl yapılır ?

Pek çok kişi yaptığı çalışmaları antrenman olarak tanımlar. Bu Aikido için yanlış bir tanımdır. Japoncada kullanılan ‘keiko’ sözcüğü antrenman anlamında değildir.

Keiko; felsefi olarak bir şeyin esasını, özünü aramak, ulaşmaya çalışmak, araştırmak demektir. Uyguladığımız fiziksel teknikler Aikido değil, Aikidoya ulaşmak için bir araçtır.

Sürekli tekrar ile her bir tekniğin arkasındaki ‘öz’ü keşfetmeye çalışırız.

Her bir tekrarda daha önceki tekrarlarımızda gözümüzden kaçırmış olabileceğimiz ayrıntıyı ararız.

Aikido’nun uzun yıllar ve çok tekrar sonraki aşamasında farklı bir boyut vardır. Bu boyutu kısaca ‘görüneni, bilineni tekrarlayarak görünmeyene ve bilinmeye olan ‘keiko ‘ diye adlandırabiliriz.

Bir ilkokul mezunu hoca bu söylediklerimi değil uygulamak ve öğretebilmek, iddia ediyorum ki anlayamaz bile.

Bana kızıyorlar böyle konuştuğum için. Ama ben doğruyu söylüyorum. Bu ülkede Aikido için 32 senedir yaptıklarım bana bunları söylemek hakkı veriyor.

Beni federasyona, Aikikaiye ve diğer yerlere sürekli şikayet eden kifayetsizler, siz ne yaparsanız yapın benim yolum belli ve bu yoldan ayrılmayacağım.

U.A.O. yerel standartların çok ötesinde bir Aikido topluluğudur.  Bunu herkes biliyor, görüyor, kabul ediyor ama pek azı seslendirme cesaretini gösterebiliyor.

Ülkemizde insanlar kandırılıyor.

İnsanların kandırılmasını görmek üzüyor. Ama yazımın girişinde de belirttiğim gibi insanlarımız ( okul okumuş olsalar dahi ) eğitimsiz oldukları için hatalar yapıyor, yanlış yerlerde zamanlarını, paralarını ve emeklerini heba ediyorlar.

Pazardan 250 gr peynir alırken aldanmamak için  bir sürü tenekedeki peyniri deniyorken Aikido gibi son derece özellikli bir çalışma için aynı özeni göstermiyorlar ve yıllarını kaybediyorlar.

Bu gerçekle yüzleşmeleri zor ve acı oluyor.

Aikido yapmak isteyen herkese önerim bir yerlere başlamadan, paralar ödemeden, kendinizi ve çocuklarınızı riske atmadan bize danışın. mustafa.aygun@aikido.com.tr e mail adresime her zaman sorularınız gönderebilirsiniz.

Sevgilerimle…

//www.unitedaikido.org/wp-content/uploads/2020/10/Logo_bw_800_v2.png

Subscribe Now

Subscribe to our Newsletter right now to be updated. We promice not to spam!

YouTube
YouTube
Instagram
en_USEnglish